Demirköy Köyleri

Yeşilce

Yeşilce köyü Kırklareli iline 89 km, Demirköy ilçesine 15 km uzaklıktadır. Bulgaristana sınır olan köy adı gibi yeşillik içerisinde olup organik tarım için elverişli konumdadır. Yeşilce köyü muhtarının kapısının önünde içilen çay ve ev ekmeği mutlaka denenmesi gerekenlerden.

Demirköy Köyleri

Hamdibey

Adını eski bir Kaymakamdan alan Hamdibey köyü Kırklareli iline 79, Demirköy ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köyün geçmişi eski Roma, daha sonra bizans dönemine dayandığı tahmin edilmektedir (o dönemdeki adı Trulya’dır) Burada yaşayan Rum halkın yaptıkları sulama kanalları ile yapılan Bağcılık ve Şarapçılığın çok gelişmiş olduğu ve bu Şarapların yine aynı rumlar tarafından Fransaya pazarlandığını bilinmektedir. Her evin alt katının mağaza, esnaf,sanatkar,tüccar ve benzeri ticari işkollarına ait işletmeler olduğu ve bu mevcut binalara ait çok sayıda ticari yazı ve döküm binaların duvar ve tavan işlemeleri vasıtısıyla günümüze kadar ulaşmış bu kayıtlardaki rakamlardan yapılan işin mevcudu ve hacmi konusunda fikir sahibi olunabilmektedir.

Tarihi bu denli eski olan köyün günümüz ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. Beğendiklerimiz : Köyün boşnak börekler ve Kapama Etrafındakiler : Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Köyleri

Armutveren - Paspala Köyü

Bulgaristan sınırında bulunan, 1922-23 yıllarında Bulgaristan ve Yunanistan’dan savaştan dolayı göç eden insanların oluşturduğu bir köy olan Armutveren Köyü (eski adıyla Paspala) ormancılık,hayvancılık ve tarımla geçinmektedir. 1980 yılından sonra gerçekleşen göçler nedeniyle genç nüfusun azaldığı köy yok olmakla karşı karşıyadır.  Özellikle kurufasulyesi meşhurdur. Dupnisa Mağarası yakınındadır.